Svatomartinská vína míří na naše vinotéky

Od 11. listopadu se můžete těšit na výborná Svatomartinská vína ročníku 2020.

 

Rok 2020 pomalu vstupuje do svého finále a i přesto, že nebyl pro všechny úplně snadný, máme tu alespoň malé světýlko na konci tunelu. Od středy 11. listopadu na všech našich vinotékách tradičně zakoupíte pravá Svatomartinská vína.

A že je na co se těšit, Svatomartinská jsou letos opravdu vynikající! Naše nabídka sestává hned ze čtyř vinařství - ANNOVINO Lednice, vinařství Pavlovín, vinařství Zborovský a vinařství Vajbar. Vybrat si tak můžete přesně podle své chuti.

 

PAVLOVÍN - SVATOMARTINSKÉ VÍNO 2020
Müller Thurgau  99 Kč Pavlovín
Zweigeltrebe rosé  99 Kč
Svatovavřinecké  99 Kč
Zweigeltrebe klaret  99 Kč

 

VAJBAR - SVATOMARTINSKÉ VÍNO 2020
Müller Thurgau  99 Kč vinarstvi vajbar
Muškát moravský  109 Kč
Veltlínské červené rané  109 Kč
Svatovavřinecké klaret  109 Kč
Svatovavřinecké rosé  99 Kč
Modrý Portugal  99 Kč
Svatovavřinecké  99 Kč

 

ANNOVINO LEDNICE -SVATOMARTINSKÉ VÍNO 2020
Müller Thurgau  99 Kč anno vino lednice
Svatovavřinecké rosé  99 Kč
Modrý Portugal  99 Kč

 

ZBOROVSKÝ -SVATOMARTINSKÉ VÍNO 2020
Veltlínské červené rané  99 Kč logo 117
Muškát moravský  99 Kč
Müller Thurgau  99 Kč
Svatovavřinecké rosé  99 Kč
Zweigeltrebe rosé  99 Kč
Modrý Portugal  99 Kč

 

Co od Svatomartinských vín čekat?

Označením Svatomartinská, nebo také mladá vína, rozumíme vína připravená z úrody nového (letošního) ročníku. Díky krátké době zrání (v průměru jen pár týdnů) jsou velmi svěží, ovocitá, a pomalu si získávají svůj typický charakter. Pokud si o těchto vínech budete povídat s vinařem, doporučí vám jej vypít nejpozději do Velikonoc, než se vytratí jejich svěží nádech.

Obecně se jedná o vína suchá se zbytkovým cukrem do 9 g/ litr u nichž nesmí obsah alkoholu překročit 12,5 % (u bílých a růžových vín), respektive 13 % (u červených vín).

 

Spousta pravidel, ochutnávání a hodnocení

Aby víno mohlo získat označení Svatomartinské, musí se jednat o výhradně české hrozny jedné z těchto odrůd:

  • Müller Thurgau
  • Veltlínské červené rané
  • Muškát moravský
  • Modrý Portugal
  • Svatovavřinecké
  • Zweigeltrebe

Zároveň je nutné, aby prošlo hodnocením nezávislé komise, která posuzuje nejdůležitější vlastnosti vína. Mezi ty patří zejména vzhled (barva a čirost), vůně (harmonie, čistota a intenzita), chuť (harmonie, čistota, intenzita a perzistence) a celkový dojem z vína.

 

Jak to bylo dříve...

S tradicí výroby mladého vína přišly kolem roku 1993 Vinné sklepy Valtice a pojmenovali jej Moravíno nouveau. O několik let později, v roce 2005, uvedl Vinařský fond značku Svatomartinské. V té době se zapojilo celkem 31 vinařství, která dohromady dodala 125 tisíc lahví prvního oficiálního Svatomartinského vína. Od té doby se každým rokem zapojují další a další vinařství a současná produkce činí přes 2 miliony lahví.

 

Proč nedělá Svatomartinské víno každý?

Určitě jste si už všimli, že některá vinařství se do produkce Svatomartinského vína nezapojují. Důvodů může být spousta, mezi nimi také vlastní značka mladých vín. Například vinařství Víno Hort nabízí mladá vína pod názvem Veselá vína, vinařství Víno Rakvice zase připravuje Svatokateřinské víno.

Rakvické víno Svaté Kateřiny (neboli Svatokateřinské víno) se otevírá v den svaté Kateřiny, tedy 25. listopadu, a typicky se s ním pojí Kateřinské hody, které se v tomto termínu v Rakvicích pořádají.

Najít nejbližší vinotéku >

« zpět na novinky